Burcuna Göre Olumlama Yapma Sanatı!

2022 Yılında Fenomen Nasıl Olunur?

Sosyal Medyada Fenomen Nasıl Olunur?

0

Sosyal medyada “Fenomen nasıl olunur?” konusu, dijital dünyada para kazananların sayısı artmaya başladıkça en çok araştırılan konulardan biri haline geldi. Sosyal medya kendi işini kurmak ve sesini duyurmak isteyen küçük işletmelerin fayda sağladığı bir platform olmaya başladı.

En çokta kolay yoldan para kazanma yöntemi gibi görünen bu meslek son dönemlerin en popüler araştırma konusu oldu. Fenomen olmanın yolları merak edilmeye başlandı ve başlarda sadece arkadaş grubu ile iletişimde olmak için açılan hesaplar, artık kendi kitlesini oluşturmak, iş kurmak amaçlı kullanılan hesaplara dönüşmeye başladı.

Mesleğini sosyal medyada yürütmek, ağda popüler olmak, çok sayıda takipçiye sahip olmak için sosyal medyayı etkin ve doğru bir biçimde kullanmakla mümkün.

Sosyal Medyada Fenomen Nasıl Olunur?

fenomen-nasil-olunur

Sosyal medyada fenomen olmak, günlük hayatta sık sık duyduğumuz bir terim, binlerce hatta milyonlarca takipçisi olan ve toplumda beğeni kazanmış yaratıcı ve ilgi çekici kişilere “fenomen” denir.

Fenomenler ün yaparak, toplumda değerli kılınmış, giydikleri, yedikleri, kullandıkları her şey trend olmaya başlamış ve bunu bir meslek haline getirerek para kazanmaya başlayan kişilerdir. Fenomen olmak son dönemde gençlerin kolay para kazanma bakış açısı ile yaklaştıkları popüler bir meslek haline gelmiştir. En çok karşımıza çıkanı ise “internet fenomeni” dir.

Sosyal medya fenomeni olmak için günümüzde birçok sosyal medya platformu bulunmakta ve her platformda binlerce hatta milyonlarca takipçi kitlesine sahip olan fenomenler mevcut. Bir platformda fenomen olmak yetmeyip aynı kitlesini yönlendirerek başka platformlarda da o kitleyi kendine çekerek yine fenomen olmayı başaranlarda var. Sosyal ağın gücünü kullanarak rekabet etmek oldukça mümkün.

Sosyal Medyada Fenomen Olmak İçin Ne Yapmak Lazım?

Fenomen olmak için sosyal ağda bir platform seçilmeli ve farkındalık yaratarak, sıradanlığın ötesinde bir yer edinmeli. Bir platformda milyonlarca aktif hesap bulunmakta, diğer hesaplarla rekabet ederek farkındalığı ortaya koymak bu popüler mesleğe ulaşmak için seçilebilen en kolay yoldur.

İnternet fenomeni olmak isteyenlerin Fenomen nasıl olunur? Diye düşünerek karar verdikleri ve en çok tercih ettikleri sosyal medya uygulaması ise Instagram’ dır. Ücretsiz fotoğraf ve video paylaşmak için kullanılan bu uygula kullanıcıların en hızlı ve kolay şekilde kendilerini gösterebildikleri bir uygulamadır.

Intagram Fenomeni Nasıl Olunur?

  •  “Fenomen nasıl olunur?” sorusunun cevabı aslında ilgi alanına karar vermekte gizli. Instagram fenomeni olmak için yapılması gerekenler sıralandığında;
  • İlgi alanına karar verilecek bir konu belirlenmeli; kişinin deneyimli olduğu ya da eğleneceği bir konu seçilmelidir. Çünkü paylaşımları hem hobi hem de bir iş niteliğinde yapacağı için kişiye uygun bir konu olmalı.
  • İçerik; sosyal platformda içerik dikkat çekmenin en önemli unsurlarından biridir. Fotoğraf, video çekmek göründüğü kadar kolay olmamakla birlikte içeriğin fotoğrafa yansıtılması oldukça önemlidir. Sayfa düzenine uygun süreklilik gerektiren fotoğraf ve video arşivi hazırlanmalıdır. Stokta tutulan dosyalar ile her gün sayfanın aktifliğini korumak gerekir.
  • Reklam satın almak; takipçi kitlesine sahip olmak istenen platformda paylaşımların öne çıkmasını sağlamak için reklam satın alınabilir.
  • Sunum kalitesi; kurgulanan içeriklerin kaliteli ekipmanlar ile çekilmesi, düzenlenmesi ve yüklenmesi sayfa kalitesini arttırır. Görsel düzeni korumak, sayfa gezintisi esnasında ziyaret eden takipçiyi ilk 10 saniyede etkileyerek karar vermesine büyük katkı sağlar. Profili geliştirmek açısından sunum kalitesi önemlidir.
fenomen-nasil-olunur
Fenomen Nasıl Olunur
  • Gündemi takip etmek hızlı ve ilgi çekici bir içerik paylaşımı ile gündeme ayak uydurmak, araştırmak, yaratıcı, ilgi çekici olmak, öğretmek, bilgilendirmek, yorumlamak, gerektiğinde gezmek, gerektiğinde eğlendirmek fenomen olmak için yeterlidir.
  • Takipçi kitle ile iletişim halinde olmak, sürekli gönderi paylaşımı yapmak, mesajlara cevap vermek, yorumları beğenmek, soru cevap etkinlikleri düzenleyerek düşüncelerinin önemsendiğini hissettirmek, takipçilerle sürekli bağlantı halinde olmak gereklidir.
  • Özgün olmak, en önemli madde olan özgünlük fenomen olmanın baş tacıdır. Taklitçi bir hesap olmamak.
  • SEO Analiz Google Sıralama Yarışması da fenomen olmak için bir seçenek! Zira ‘fenomen nasıl olunur?’ sorusuna yanıt arayanlar kadar yazılımcılar da yeni nesil SEOcuları arıyor. Yani yeni fenomenleri!

Fenomen nasıl olunur? Sorusunun cevabı aslında fenomen olmak için sıralanan bu maddelerin yerine getirilmesinden geçiyor. Takip eden kişilerin artması ve popüler bir hesap oluşturmak için bu maddelerin uygulanması yeterlidir. Bazen de kolay yoldan hiçbir emek harcamadan kısacık bir videonun viral olmasına ise şans denebilir.

Sosyal Medya Fenomenleri Ne Kadar Para Kazanıyor?

fenomen-nasil-olunur

Günümüzde sosyal medya fenomeni olmak için çaba gösterilmesinin sebebi bu platformda kişilerin kendi işini kurarak sesini duyurabildiği bir yer olması,  fenomen olma isteğini etkilemiştir. Fenomen nasıl olunur? Sorusunun popüler araştırma konusu haline gelmesine neden olan şey dijital dünyada  para kazanma ihtimalinin var olmasıdır.

Avantajları kullanarak dijital dünyadan para kazanmak mümkün. Kendi ürünlerini satmak, başka hesapların reklamlarını yapmak, satış ortaklığı gibi para kazanmanın bir çok yolu mevcut.

Instagram Fenomeni Ne Kadar Para Kazanıyor?

Fenomenlerin  giydikleri, yedikleri, kullandıkları her şey takipçi kitlesini etkisi altında bırakır ve bu yüzden son dönemlerde bu sorunun cevabı büyük merak konusu olmaya başladı. Fenomenin kullanıp memnun kaldığı ürünlerden bahsetmesi ya da bir web sitesi reklamı için link verip yönlendirme yapması para kazanması için yeterlidir.

Bir marka ile anlaşarak ürün hakkında bilgi ve deneyimlerini sunmak ve bu sayede takipçi kitlesi üzerinde etki bırakmak mümkündür. Tıklanma sayısına göre ya da satılan ürünler üzerinden komisyon alarak para kazanabilirler.

Fenomen Olmak İçin Kaç Takipçi Lazım?

Sosyal medyada fenomen olmak için takipçi sayısında net bir rakam yok fakat bazı markaların tercihlerine göre genellikle takipçisi 100 binin altında olan influencer mikro, 100 binin üzerinde takipçisi olan influencer ise makro kategorisinde sınıflandırılıyor.

Sosyal medyada fenomen olmak olgun düşünce gücüne sahip olmayı gerektiriyor. “Fenomen Nasıl Olunur?” sorusunun cevabı özgün olmakta gizli. Takipçi kitlenin tamamının aynı şeylerden hoşlanması beklenemez. Paylaşılan her içerikte takipçi kitlenin bir kısmını memnun ederken diğer kısmının bu durumdan hoşlanmaması çok olası bir davranıştır.

Başkalarını memnun etmek için içerik değişikliğine gitmek özgünlüğün kaybolmasına, aynılığa ve fenomen olma yolunda ilerleyişin duraksamasına sebep olur. Fenomen olmakta en büyük adım, doğru yolu seçebilmek ve olgun düşüme gücünden geçer.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.