Burcuna Göre Olumlama Yapma Sanatı!

Google Trends Nedir? 2022 Google Trends Nasıl Kullanılır?

Google Trends Nasıl Kullanılır?

0

Google Trends, Google’a ait en sık kullanılan veri analiz alanlarından birisidir. Dünya ve ülke genelinde gündem olan konulara kısa sürede erişmeyi sağlar!

Google Trends, belirlenen süre içinde arama motorunun toplam işlem hacmine göre belirli bir arama teriminin, Google’ın arama motoruna ne sıklıkta girildiğini gösteren kullanışlı bir arama eğilimleri özelliğidir.

Bununla birlikte, bir arama teriminin popülerliğini tespit etmemize yardımcı olur. Bir olayın ya da kelimenin düşüşte mi yoksa yükselişte mi olduğunu Google Trends sayesinde tespit edebilirsiniz. Google trendlerini daha iyi anlamanıza yardımcı olacak demografik bilgiler, ilgili konular ve ilgili sorgular da bulabilirsiniz, kullanmış olduğunuz anahtar kelime ilgili olarak coğrafi konumdan arama hacmi endeksine kadar birçok veri sunabilir.

Son zamanlarda gündemi meşgul eden SEO Analiz Google Sıralama Yarışması da aslında trendi yakalamak ve bir yandan trend olmayan bir konuda sitelerin yarışına tanık oldu! SEO uzmanlarının dikkatini çeken bu yarışma sektörde birnevi Google Trendler havası yakalattı!

Google Trends Profili Nedir?

Google Trends profili oluşturma arama motorlarındaki sonuçları görmeniz için gereklidir. Aslında bir gmail hesabı veya ticari hesabınızla sisteme girip sonuçları görme şansına sahip olursunuz.

Google Trends Nasıl Kullanılır?

Arama çubuğuna bir konu veya sorgu girerek başlayalım. İstediğiniz konuyu girdikten sonra, sonuçları daha fazla incelemenize ve tam olarak keşfetmenize olanak tanıyan bu dört iyileştirme seçeneği sunulur. Bunlar; Konum, Zaman Çerçevesi, Arama. Google trends visualizer trendlerin durumunu görmek için kullanılır.

google-trends
Google Trends

Google Trendler 2021

2021 yılında Google da en çok arananlar şu şekildedir.

·       Squid Game.

·       Sadakatsiz.

·       Aşk Mantık İntikam.

·       Masumiyet.

·       Yargı

Google Trendler nasıl çalışır?

Aracı ziyaret edip şu anda hangi aramaların trend olduğunu görerek, ardından daha fazla bilgi için bir konuyu inceleyerek Google Trendler’i yukarıdan aşağıya keşfedebilirsiniz. Örneğin, Google Trends 2022 yılının başında Türkiye’de en çok aranan kelimeleri paylaştı. Bu şekilde haberlere ara sıra rastladığınızı hatırlayabilirsiniz.

Google Trendler Nasıl Kullanılır: Girişimciler için 10 Özellik

1. Eğilimleri Bulmak için Google Trendleri Kullanma

Google Trendler, günlük eğilim olan ürünlerin tespiti için önemli bir araçtır. Ne zaman yeni bir trent ararken, zaman aralığınızı değiştirdiğinizden emin olmak isteyeceksiniz. Bunu yapmak, arama hacminin arttığını veya azaldığını net bir şekilde görmenize yardımcı olur. Ancak aynı zamanda mevsimsel trendleri tek bir net çekimde görmenizi sağlar.

2. İlgili Konularda İlgili Ürün Kategorilerini Bulun

Sahte kirpiklere odaklanan bir trend mağaza oluşturduğunuzu varsayalım. Ürünlere sahip olduktan sonra, diğer sektörlere genişlemekle ilgilenebilirsiniz. Yani mağazanızda sadece takma kirpik satmak yerine, insanların ilgi duyabileceği diğer ürün kategorilerini de satmak istiyorsunuz.

3. Anahtar Kelime Araştırması için Google Trendleri Kullanma

Giyim sektöründe bir mağazanız olduğunu varsayalım. Google Trendler, giyimle ilgili aramaların giderek artığını gösteriyor ve bu bizim için iyi bir durum. Bu aşamadan sonra hangi ürünlerin üzerine yoğunlaşmanız gerektiğini bulmak isterseniz Google Trends burada yardımınıza koşar.

4. Mağazanızı Sezon Trendleri Çevresinde Tanıtın

Dönemsel trendler, ilgilenmeniz gereken alanlar için size yol gösterir. Sezon içerisinde satışlarınızı etkileyecek çıkışlar ve inişler olabilir. Düşüşler sırasında Google Trends sayesinde belirli ürünleri satmaya başlayabilirsiniz.

google-trends

5. İçerik Yeniliği için Google Trendleri Kullanma

İçerik pazarlama özellikle internetten satış yapan firmalar için tanınmayı artıracak ve gün geçtikçe müşteri yelpazesini geliştirecek bir sirkülasyona girmeye yardımcı olmaktadır.

6. Güncel Trendler Hakkında İçerik Oluşturun

Google Trendler’in ana sayfasında, trend olan aramalar için bir bölüm bulacaksınız. Trend olan aramalar, anlık olarak size ip ucu verecektir. Özellikle bölgelere göre anlık veri almak sizin satış stratejinizi geliştirecektir.

7. Bölgeye Göre Trend Konuları Bulun

Google Trends’in en ilginç unsurlarından biri, bölgelere göre trend konuları nasıl bulabileceğinizdir. Reklam planlandığında genelde belirli bir bölge ya da kesim hedef alınır. İyi bir planlama ise Türkiye’de 87 milyonu dünyada ise hedeflediğiniz dil kadar insana ulaşabilirsiniz.

8. Rakiplerin Konumlarını Google Trends Karşılaştırma ile İzleyin

Google Trendler’de rakiplerinizi bile izleyebilir ve markanıza karşı ne kadar iyi performans sergilediklerini görebilirsiniz.

9. Google Trendler YouTube

Google Trendler genellikle web sitenizin performansını iyileştirmek için kullanılsa da, sosyal medyadaki, özellikle YouTube’daki erişiminizi artırmak için de kullanabilirsiniz.

10. Google Trendler Google Alışveriş

Google Alışveriş reklamları oluşturmak için en iyi zamanı belirlemenize yardımcı olması için Google Trendler‘i de kullanabilirsiniz. Böylece emeğiniz ve harcamalarınız boşa gitmez.

Google Trendler’in Popülaritesi

Google az ya da çok kullanılsa da insanların günlük yaşamlarının bir parçası haline geldi. Google dünya çapında 1,5 milyardan fazla kullanıcısıyla dünyanın önde gelen ve en popüler arama motorudur. Aslında, Google saniyede ortalama 40.000 arama sorgusu işler.

google-trends

Google Trendler Sunduğu İmkanlar

Google Trendler, kullanıcıların Google Arama, Google Haberler, Google Görseller, Google Alışveriş ve YouTube’da insanların arama davranışlarındaki eğilimleri görselleştirmelerine ve keşfetmelerine yardımcı olan çevrimiçi bir araçtır. Özellikle firmaların SEO stratejisinin başarısını görmek ve veriler ile karar almak için bu araç yardımcı olacaktır.

Google Trends Fırsatları

Google Trendler, dünyadaki birçok işletme için önemli bir araç haline geldi. Google Trendler’in reklam verenlere ve pazarlamacılara sunduğu avantajlardan ve fırsatlardan iki tanesine göz atalım.

1.     En son trendleri belirleyin

Google Trendler’in ana sayfası, çeşitli ülkelerden bir dizi farklı, trend olan bilgi içerir. Bu bilgiler arasında, sayfanın üst kısmında öne çıkan bilgiler ve altında trend olan haberler yer alır. Bu bilgiler özellikle yararlı olabilir, çünkü bu tür sıcak konular reklamcılar tarafından içerik oluşturmak ve stratejiler oluşturmak için kullanılabilir.

2.     Pazarlama performansını izleyin

İşletmelerin pazarlama ve marka performanslarını izlemelerinin ve ölçmelerinin birkaç yolu vardır. Bunlardan biri, ürününüze veya markanıza ne kadar etkinlik veya ilgi gösterildiğini keşfetmenize yardımcı olabileceğinden Google Trendler aracıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.