Burcuna Göre Olumlama Yapma Sanatı!

SEO Analiz Google Sıralama Yarışması Nasıl Kazanılır? 1 Numara SEO Uzmanı Kim?

0

2022 yılının SEO Analiz Google Sıralama Yarışması sonunda başladı. Yılın en iyi SEO uzmanını belirleyecek olan yarışma oldukça hararetli geçeceğe benziyor. 

Yarışmaya başvurular 22 Ocak 2022 tarihinde ilan edilmiş.  MORADAM kurucusu Seçkin Talanöz ve SEO Analiz Facebook sayfasının girişimleriyle açıklanan SEO Analiz Google Sıralama Yarışması, bir çok sponsorun da eklenmesiyle büyük ses getirdi.

SEO Analiz Google Sıralama Yarışması Başladı

SEO Analiz Google Sıralama Yarışması 22 ocak tarihinde ilan edilmesinden sonra başladı. Seo yarışmasına toplamda 55 domain adresi katılıyor. Yeni başvuruya katılımların kapatıldığı yarışmada dereceye giren siteler farklı ödüller alarak zaferini ilan edecek.

SEO Analiz Yarışması Ne Zaman Sonuçlanacak ?

Yarışmaya katılan siteler için son tarih 31 Mart 2022. 1 Nisan günü ise dereceye giren siteler açıklanacak.

Seo Analiz Yarışmasına Kimler Katılabiliyor?

Google sıralaması yarışmasına katılım sağlamak için en fazla son 4 ay içinde kaydedilmiş yeni domainler ile başvuru yapılabiliyor. Bunun sebebi adil eşit bir yarış ortamı sağlanması…

Katılımcıların SEO Analiz Google Sıralama Yarışması Şartları

 • Yeni yada en fazla son 120 gün içinde kayıt edilmiş bir alan adına sahip başvurular kabul ediliyor.
 • Ücretsiz wordpress, blogger, medium platformlarından başvurular kesinlikle kabul edilmiyor.
 • Backorder domain ile yarışmaya başvuru yapılabiliyor.
 • Tüm seo tekniklerini kullanarak en iyi sırayı alan site büyük ödülü kazanacak.
SEO Analiz Google Sıralama Yarışması-2
SEO Analiz Google Sıralama Yarışması-2

SEO Analiz Google Sıralama Yarışması Ödülleri Neler ?

Yarışmaya kabul edilenler, “SEO Analiz Google Sıralama Yarışması” anahtarı ile ilgili bir içerikler hazırlayıp web sitelerinde yayınlayacaklar. Google arama motorunda ilk beş sırada yer website sahipleri ödül almaya hak kazanacaklar.

 • Yarışmanın birincisi 13.500 TL’lik nakit ödüle sahip olacak
 • Yarışmada ikinci olan site sahibi 2.500 TL,
 • Üçüncü olan seo uzmanı 500 TL,
 • Dördüncü ve beşinci olan katılımcılara ise 250 TL ödül verilecek.

Bu ödüller haricinde sponsorların da katkısıyla Seo Yarışması Şampiyonluk Kupası, domain adresleri, 1 yıl sınırsız hostingler, SEO kitapları gibi hediyeler verilecek.

SEO Analiz Google Sıralama Yarışması-3
SEO Analiz Google Sıralama Yarışması-3

Google Sıralama Yarışması Nasıl Kazanılır ?

Yarışma en iyi sırayı alanın kazanacağı bir organizasyon olduğu için oldukça uğraş gerektiren bir süreç. Katılımcının tüm seo maharetlerini göstermesi, sıra almak için elinden gelenin en iyisini yapması gerek. yapılacakları 2 ana başlıkta toplamak mümkün.

 1. İç Seo Tekniklerinin Uygulanması
 2. Dış Seo Teknikleri

1- İç Seo Tekniklerinin Uygulanması

İç seo öncelikle web sitenizin içinde yapmanız gereken her şey diyebiliriz. Görünüm, içerik düzeniniz, açılma hızı, kullanım kolaylığı, renk düzeni, menüler gibi sitenizle ilgili her şey bu maddeye dahildir.

a- İçerik Kalitesi Düzeni

Siteniz için en önemli kriter içeriktir. İçerik uzunluğu bir kriter olmakla birlikte laf kalabalığı yapmadan, yazılan her kelimenin ziyaretçinin işine yaraması gerektiği hassasiyetiyle içerik yazmak gerekir.

b- H Başlıkları Hiyerarşisi

İyi bir SEO için içeriğinizde başlıkların ve alt başlıkların düzgün bir hiyerarşide olması oldukça önemlidir. Yazınızda H2, H3, H4, H5, H6 başlık kullanımı sadece bir prosedür değil, yazı derinliğinin ve detayının arama motoruna anlatılması için çok önemlidir. Uygulamalı olarak göstermek gerekirse;

H1 İçeriğinizin ana başlığını belirtir. H2 içeriğinizin önemli alt başlıkları onun altında ise H3 Başlıkları olmalıdır. Örnek bir uygulama göstermek gerekirse;

H Başlıkları Hiyerarşisi
H Başlıkları Hiyerarşisi

Üstteki görselde de anlatıldığı gibi her H başlık bir üst başlığın alt bölümünü ifade edecek şekilde bir hiyerarşiye sahip olmalıdır. Burada dipnot olarak belirtmekte fayda var H6’ya kadar tüm başlıkları kullanmak zorunda değilsiniz. Normal bir yazıda H1 ana başlık olmak üzere, H2, H3, H4 detayına kadar inilmektedir. Ancak yazınızda alt başlıklar içinde de çok fazla ayrıntı varsa H5, H6 başlıklara kadar inmeniz mümkündür.

c- Anahtar Kelime Kullanımı

İyi bir içerik için güzel bir konu gerekir. Bu güzel konuyu da google’da en iyi ifade eden kelime ya da kelime öbeğine anahtar kelime diyoruz. Örneğin okuduğunuz bu içeriğin anahtar kelimesi “SEO Analiz Google Sıralama Yarışması”. Anahtar kelime içeriği en iyi tanımlayan google arama kelimesidir.

SEO açısından yazdığınız makalede anahtar kelime sırasıyla

 • H1 Ana Başlıkta,
 • Açıklama Alanında
 • İlk paragrafta
 • En az bir alt başlıkta geçmelidir.

Ayrıca belirtmekte fayda var, yazınızda geçen anahtar kelime sayısı yazınızdaki toplam kelime sayısının yüzde 10’unu geçmemeli…

marketing luck technology letter
SEO Eklentisi Kullanımı

d- SEO Eklentisi Kullanımı

Özellikle wordpress kullanıcısıysanız bir seo eklentisi kullanmak H başlık, anahtar kelime, optimum kelime sayısı konusunda size oldukça yardımcı olacaktır. Seo eklentileri ücretli ve ücretsiz versiyonları ihtiyaca göre seçilir. En bilindik seo eklentileri ise Rank Math, Yoast SEO ve All in One SEO şeklinde sayılabilir.

Rank Math WordPress Seo Eklentisi

Ücretsiz sürümü bile oldukça kapsamlı destek sunmaktadır. Kullanımı da oldukça kolaydır. Bir süre öncesine kadar tamamen ücretsiz olan eklentinin artık ücretli bir sürümü de mevcut. Ancak ücretsiz versiyonu da işinizi hayli hayli görecektir.

Yoast SEO Eklentisi

Piyasada oldukça bilinen SEO eklentilerinden biridir. Rank Math gibi ücretsiz versiyonu işinizi halletmenize yetecektir. Yoast SEO ve Rank Math’in kullanım şekli birbirine çok benzemektedir. Ücretli versiyonu Rank Math’e göre daha pahalı.

All In One Seo

Diğer iki eklentinin biraz gerisinde kalsa da oldukça iyi sonuç veren bir wordpress eklentisi. Kullanımına alışmak biraz zaman alabilir. Ancak oldukça etkili bir eklenti olduğunu söylemek gerek. Bu eklentinin de Ücretli ve ücretsiz versiyon seçenekleri olduğunu söyleyelim.

e- Tema Seçimi

SEO Analiz Google Sıralama Yarışması kapsamında ödüle ulaşmak isteyen bir kişinin sitesi pratik ve hızlı bir temaya sahip olmalıdır. Gereksiz eklentiler ile sitenin kaynakları boşa harcanması sitenin yavaş açılmasına neden olacağı için kaçınılması gereken bir konudur. Ayrıca temada göz yormayan renk seçimi yapılmalı. Kullanıcı davranışına katkı sağlayacak sevimli renkler de size fayda sağlayacaktır.

f- Menüler

Sitenizdeki tüm kategori ve sayfalara ulaştıracak bir menü eklemeniz kesinlikle atlanmaması gereken bir konu unutmayın.

marketing vintage technology business
Dış SEO Teknikleri ve SEO Analiz Google Sıralama Yarışması

2- Dış SEO Teknikleri ve SEO Analiz Google Sıralama Yarışması

Dış SEO genel anlamda sitenize alacağınız backlinkler, domain seçimi, hosting seçimi gibi konuları kapsar. Sıfır domainlerin katıldığı bir yarışma olduğu için önemli bir kriterdir. Ama dikkat edilmesi gereken konu alacağınız backlink ya da tanıtım yazıları uygun sitelerden olmalıdır. Şimdi bakalım dış SEO ile neler yapılabilir.

a- Domain Seçimi

Domain seçimi dış seo olurmu diye itiraz edebilirsiniz ancak henüz site kurulmadan almak zorunda olduğunuzu düşünürsek biz domain kriterini dış seo kapsamında değerlendiriyoruz. Yarışmaya en fazla son 120 gün içinde kayıt edilmiş domainler kabul edildiği için 3-4 aylık bir sitenizi yarışmada kullanmak iyi bir seçim olabilir. Böyle bir imkanınız yok ise içinde seo, yarışma, analiz gibi kelimelerin geçtiği sıfır alanadı kayıt edebilirsiniz. Yarışmada backorder yani daha önce kayıt edilmiş ancak sahibi tarafından süre bitiminde yenilenmemiş alanadları da kullanmaya izin verilmiş. Böyle bir domain bulabilirseniz tabiki oldukça faydalı olacaktır. Şimdi Seo yarışması için domain seçimi yaparken önem sırasına göre neleri tercih etmeliyiz sıralayalım.

Mümkünse Backorder Domain Kullanın

Backorder, daha önce kaydedilmiş hatta web sitesi kurulup kullanılmış ancak yenileme zamanı sahibi tarafından ödeme yapılmamış silinmeyi bekleyen alan adı satın almayı ifade eder. Natro gibi sitelerde backorder domain alımı yapılmaktadır. Backorder satılan alan adlarının moz, ahrefs ve semrush verilerine bakarak sayfa ve alan adı otoritesi iyi alan adları bulmak mümkün. İyi değerlere sahip bir alan adı bulursanız google indeksi almanız kolay olacaktır. Üstelik backorder satın aldığınız domainin hatırı sayılır backlinkleri de bulunabiliyor…

Elinizdeki 3-4 aylık Domaini Kullanın

Elinizde 120 günden daha genç bir alan adı varsa yarışmaya bu domain ile girebilirsiniz. Domain bir hostinge de kurulu ise çoktan google tarafından indekslenmiştir.

Yeni Kayıt Domain Alacaklar SEO, Yarışma, Analiz Kelimeleri Geçen Domain Kaydı Yapın

Backorder domain alamadınız, elinizde 3-4 aylık bir alan adınız da yoksa yapacağınız tek şey içinde SEO, Yarışma, Analiz kelimeleri geçen bir alan adı kayıt etmek.

Hiçbirine Sahip Değilseniz Harika Bir İçerik Hazırlayın

Yukarıda geçen maddeleri sağlayamıyorsanız yapmanız gereken tek şey kalıyor. O da harika bir içerik hazırlamak. İyi şanslar…

two brown pencils
Backlink ve Tanıtım Yazısı

Backlink almak siteniz için avantaj getirecektir. Ancak backlink aldığınız yer çok önemli.

En etkili backlink otoriter sitelerden alınanlardır. Tabi bunu ücretsiz yapmak tanıdığınız yoksa oldukça zor. Ücretli almak ise maliyetli olacaktır.

Eski Medium, Bloger ya da Wordpres Blogların Backlinkleri

Uzun zamandır içerik girilen ücretsiz bir blogunuz varsa buralardan alınan backlinkler yarışmada size avantaj sağlayacaktır.

Forum Siteleri

R10, webmaster gibi forum sitelerinde yarışmayla ilgili konularda sitenizin linkini paylaşarak backlink almanız mümkün. Katkı sağlayacaktır ama herkesin ulaşabileceği kaynak olmasından ötürü etkisi sınırlı kalacaktır.

c- Hosting Seçimi

Dış SEO kriterleri içerisinde sayılabilecek diğer bir kriter ise hosting seçimi diyebiliriz. Ortalama bir hosting işinizi görecektir. Turhost, Veridyen, Natro hosting alabileceğiniz firmalardan birkaçı…

cold snow wood light
SEO Analiz Google Sıralama Yarışmasını Kazanmak İçin Doğru Burca Sahip Olun

Bonus: SEO Analiz Google Sıralama Yarışmasını Kazanmak İçin Doğru Burca Sahip Olun

Bu yarışmanın büyük ödülünü kazanmak hırs, ihtiras, azim ve enerji seviyenize bağlıdır. Tüm kriterleri karşılayan bir YAY BURCU bu yarışmaya katılmışsa kesinlikle büyük ödül onun olacaktır.

Hırsı ile hiç vazgeçmeyen Yay Burcu yarışmacı bitmeyen enerjisiyle hedefine ulaşacaktır. Aynı anda bir çok işi bir arada yapabilen Yaylar bu yarışmanın tozunu atacaktır. Demedi demeyin…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.