Burcuna Göre Olumlama Yapma Sanatı!

SEO Yarışması 2022 de Seoyarismasi.xyz ile Yapılan Başarılı Deneme Üzerine!

Xyz uzantılı domain ile SEO Yarışması 2022 ye girmek risk değil miydi?

8

SEO Yarışması 2022 için pek çok SEO taktiği öne çıkarken yaptığı denemelerle dikkatimizi çeken Onur Bey’e yarışma hakkında merak ettiklerimizi sorduk.

Merhabalar Onur Bey, SEO Analiz Google Sıralama Yarışması listesinde en güçlü adaylardan birisiniz…

Burcyorumla.Com: Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Seoyarismasi.xyz:

Merhaba, öncelikle bu fırsatı bana sunduğunuz için teşekkür ederim. 2003 yılından beri internet dünyasında varım. Web tasarım, yazılım, grafik, mobil uygulama geliştirme gibi alanlarda faaliyet gösteriyorum. Asıl mesleğim SEO uzmanlığı değil tabi yazılımcıyım. Dijital pazarlama stratejileri geliştiriyorum ihtiyaca yönelik.

SEO Yarışması katılımcıları arasında ve genel yargıya bakılırsa xyz uzantılı sitelerin işe yaramayacağı yönünde bir algı var…

Burcyorumla.Com: Ama siz ilk 5 e kadar xyz uzantılı domain ile geldiniz! Bu denklemde nasıl bir yorum yapmak istersiniz?

Seoyarismasi.xyz:

Domain uzantılarının bir anlamı vardı; .Com ticaret .Org organizasyon gibi. Fakat günümüzde bunun pek bir önemi olmadığını Google kendisi dile getiriyor. Her ne kadar yok diye düşünsek de bunun %100 garantisini veremeyiz.

Google .day diye bir uzantı bile çıkarttı fakat hala yaygınlaşmış değil. XYZ uzantılı alan adları şuan ziyaretçilere pek güven vermediği için tercih edilmiyor.

 Tıklanma oranları ve başarısız olmaları bu sebepten olabilir. Önce alan adlarındaki Com. Net. Org uzantıları dışında da internet siteleri olabilir bilincinin oturması gerekiyor. Kurumsal hiçbir firma bu saydıklarım dışında alan adı uzantısı almak istemiyor. XYZ korkusu bu sebeptendir.

Burcyorumla.Com: Xyz uzantılı domain ile SEO Yarışması 2022 ye girmek risk değil miydi?

Seoyarismasi.xyz:

Yarışmaya girmemdeki asıl hedefim kendimi kendime kanıtlamaktı. Ben zaten bildiklerimi uyguladım ama bu yarışma benim için çok önemli bir test laboratuvarı oldu. Ben bir yazılım test uzmanıyım bu sebepten her şeyi test etme ihtiyacı duyarım.

Benim hedefim daha önce kullanılmamış tertemiz bir alan adı kaydederek uzantının da önemli olup olmadığını test etme amaçlıydı. Hatta ilk başka free alan adı ile girmeyi bile düşündüm ama çoğu spam için kullanılıyor xyz ile hedefime ilerlemeye çalışıyorum şuan.

Burcyorumla.Com: Peki burcunuz nedir?

Seoyarismasi.xyz:  Yay, Çin falına göre Yılan.

Burcyorumla.Com: SEO Yarışması Masalı isimli yazınız oldukça güzel ve farklı bir formata sahip… Farklılığı seviyor gibisiniz! Bu farklılıkta burcunuzun bir etkisi var mı sizce?

Seoyarismasi.xyz:

Anahtar kelimenin bu kadar uzun olması ve bir anda birçok sitenin bu başlığı kullanmış olması bu anahtar kelimenin Google tarafından “yarışma” olarak algılandığı düşüncesi var. Belki Google’a göre “seo analiz Google sıralama yarışması” sadece bir şarkı sözü. Veya eskiden oynanan bir çocuk oyunu. Ya da bir TV programının adı da olabilir.

SEO ile başlıyor diye illa seo sitesi olarak algılayacak hali yoktu. Aslında bu da bir test bu düşünceden yola çıkarak belki de masal olarak daha çok ilgi çekeceğini düşündüm Google tarafından kim bilir belki masaldır…

Burcyorumla.Com: SEO Yarışması 2022 ye Özel hazırladığınız bu siteye bir de mobil uygulama hazırlamışsanız… Uygulama kullanmanın SEO ya etkisi yüzde kaç oranında sizce?

Seoyarismasi.xyz:

Yarışma bize oldukça güzel bir fikir getirdi büyük firmalar buna benzer işler yapıyor ama bizimki farklı olacak. Yarışmadan esinlenerek bir uygulama geliştirmeyi planladık belki hiç yayına başlamayız emin değiliz o konuda ama yine de güzel bir fikir verdi bize. Aslında şuan öyle bir uygulama hazırda yok.

Burcyorumla.Com: Son olarak merak ettiğimiz konu büyük ödülü siz kazanırsanız ne yapmayı planlıyorsunuz?

Seoyarismasi.xyz:

Büyük ödülü alma veya ödül alma gibi bir derdim olmadı. Hatta para ödülünü aldıktan sonra kar amacı gütmeyen kuruluşlara bağışlamayı düşünüyorum. Bununla ilgili seoyarismasi.xyz sitemiz üzerinden bir duyuru da yaptım.

Amacım ilk sıralara gelmek veya yarışmayı kazanmak değil. Benim hedefim zaten müşterilere söz verilen gibi ilk sayfaya gelmekti. Ben ilk sayfalara gelebildim. Benim için yarışmanın bir önemi kalmadı açıkçası. Şu an sadece teknik seo testleri gerçekleştirdiğim bir yarışmaya dönüştü.

 Bu laboratuvarı seviyorum belki yaptığım herhangi bir değişiklik beni sıralamadan düşürecek son hafta ama yine de neyin düşürdüğünü öğrenmiş olmanın mutluluğu ve tecrübesini tatmış olacağım. Teşekkürler


Burcyorumla.com: Biz teşekkür ederiz. Zaman ayırdınız, SEO Yarışması 2022 ve genel işleyiş hakkında merak ettiğimiz konularda güzel bilgiler aktardınız.

8 Yorumlar
 1. Ltfzdmr diyor

  Gerçekten başarılı ve doğru bulduğum makaleniz için bu güzel yorumu buraya bırakıyorum.

  1. Bilgece Yasemin diyor

   Desteğiniz için teşekkür ederim.

  2. Mehmetefemaras diyor

   Gerçekten çok güzel makale yazarı Bi insan başarılarınızın devamını dilerim

   1. Bilgece Yasemin diyor

    Çok teşekkürler düşünceleriniz için 🙏🙏🙏🙏🙏

 2. oktay diyor

  güzel mükemmel başarılı çalışma olmuş ellerinize sağlık başarınızın devamını dilerim kolay gelsin

 3. Mehmetefemaras diyor

  Gerçekten çok güzel makale yazarı Bi insan başarılı👍

  1. Bilgece Yasemin diyor

   Çok teşekkürler düşünceleriniz için 🙏🙏🙏🙏🙏

 4. türkan diyor

  güzel başarılı bir çalışma olmuş

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.